Cloud nepredstavuje najzásadnejšiu zmenu v informatike od príchodu internetu len preto, že servery presťahoval z pivnice do „oblakov“. Revolučný je aj tým, čo dokázal zmeniť medzi počítačom a klávesnicou. Áno, reč je o nás.

Poďme sa najprv zamyslieť nad tým, ako vznikajú nápady. Inovácie sa rodia vďaka spolupráci. Osamotené myšlienky sa stávajú plnohodnotnými nápadmi len vtedy, keď ich spojíme do nových kombinácií. Kľúčom je živá spolupráca ľudí.

Ako často vznikne prevratný nápad tak, že sa niekto zavrie v izbe a vyhúta všetko sám na prvý pokus? Aj Albert Einstein pri práci spolupracoval viac, než sa bežne vie. S matematikou mu pri prvej práci pomáhala srbská manželka, teóriu relativity už chodil konzultovať s kolegami po celom svete. To, čo Einstein robil prostredníctvom vlakov, lodí či listovej korešpondencie, dnes dokážeme v Office 365. To a ešte oveľa viac.

Dobré nápady totiž musia prejsť iteráciami. Inovácia je reťazou za sebou idúcich nápadov, kde jeden vedie k druhému, lepšiemu. Spolupráca medzi ľuďmi v cloude tento proces neporovnateľne zrýchľuje. O koľko rokov skôr by Einstein dokončil svoje dielo, ak by sa mohol o nápady s kolegami za oceánom podeliť jediným kliknutím myši? Cloud robí informatiku dostupnejšou a rýchlejšou a obe tieto zdanlivo banálne vlastnosti stačia na to, aby spôsobil revolúciu aj vo vašej organizácii.

Avšak hlavným dôvodom, prečo je Office 365 takým prevratným nástrojom, je niečo iné. Je to energia. Energia, ktorou sa ľudia navzájom napĺňajú, keď niečo robia spolu, energia, ktorú dôkladne pozná každý vyznávač kolektívneho športu. Rozdiel medzi samostatnou tvorbou dokumentu a spoluprácou v cloude je presne taký, ako medzi kopaním lopty o stenu a perfektným futbalovým zápasom s priateľmi. Rozhodujúca je atmosféra. Následný rozdiel v nasadení, výkone, zábave a tým aj vo výsledku je neporovnateľný.

Ak stále žijete vo svete, kde kolegovi pošlete dokument ako prílohu v mejle s prosbou, aby pri jeho editovaní nezabudol zapnúť sledovanie zmien, a na odpoveď čakáte týždeň, potrebujete cloud. Ale nemyslite si, že cloud tento proces len urýchli! Výsledok bude totiž nielen promptnejší, ale aj nápaditejší, lebo vznikne vrstvením čerstvých myšlienok. A cloud z toho celého spraví zábavnú hru v reálnom čase!

Office 365 je ideálny pre organizácie z oblasti znalostnej ekonomiky, kde sa práca zhmotňuje do slov, viet a dokumentov. Je vhodný pre ekonómov, účtovníkov, právnikov, marketérov, obchodníkov… Pre každého, koho idey končia vo forme textových a tabuľkových súborov či prezentácií. Pre vývojárov sú na podobných princípoch vyvinuté platformy, ako napríklad GitHub.

Budúce platformy na spoluprácu tieto postupy azda rozšíria aj na výkresy, schémy či videá. Tím grafikov, ktorý spoločne upravuje jednu fotografiu, pričom každý jeho člen sedí v inom kúte sveta? Azda čoskoro. Veď aj tento nápad vznikol v cloude.


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Úspešná adopčná kampaň v spoločnosti Slovnaft

Rýchla, jednoduchá a efektívna komunikácia v organizácií je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou. Či už ide o zákazníkov, partnerov alebo kolegov navzájom, dôležité je dozvedieť sa potrebné informácie včas, jednoducho ich šíriť medzi relevantné osoby, mať možnosť tvoriť tímy, kreovať, participovať na spoločných stretnutiach atď. Moderné technológie nám umožňujú zjednodušiť pracovné procesy, preto je dôležité, aby ich firmy skutočne

Automatizácia ohrozí na našom pracovnom trhu predovšetkým ženy

Je množstvo štúdií o dopadoch digitalizácie a umelej inteligencie na slovenský pracovný trh. Známa je napríklad tá od McKinsey ktorá bije na poplach, že sa musíme naučiť lepšie využívať digitálne technológie.  Najviac však zarezonoval materiál OECD, ktorý umiestnil Slovensko na úplne prvú priečku v ohrození pracovných miest automatizáciou spomedzi rozvinutých krajín, kvôli silnému strojárskemu sektoru

Cloud sa stáva kľúčovým pre inovácie

Cloud computing tradične láka firmy najmä rýchlo dostupnými a škálovateľnými zdrojmi či stratou starostí s obstarávaním infraštruktúry a jej prevádzkou.  A predsa sa na Slovensku cloud vo firmách veľmi neujal. Hlavným dôvodom môže byť štruktúra našej ekonomiky. Kým živnostníci a malé firmy si cloud obľúbili na ukladanie súborov, komunikáciu, aj rôzne malo-podnikové aplikácie, väčšinu našej ekonomiky tvorí hŕstka veľkých podnikov a tie