Prvý pohľad na Windows 10 prinášam v čase tesne pred jeho uvedením na trh. Popíšem zaujímavé novinky z pohľadu koncového používateľa, ktoré si myslím, že stoja za zmienku a pridám k nim aj môj názor, občas aj kritický 😉  Pozrel som sa na ponuku štart, nastavenia a ovládací panel, aktualizácie a zopár ďalších drobností. Celý popis je spravený na Windows 10 Pro Insider Preview CZ do ktorého sa prihlasujem lokálnym účtom.

Prvý pohľad na Windows 10 – prostredie

Prvý pohľad na Windows 10 Insider Preview po prihlásení ma veľmi neprekvapil. Všimol som si však trochu iné ikony, ktoré dostali nový vzhľad. Okno prieskumníka Windows je rovnaké ako v 8.1 a práca so súbormi tiež.

prvy_pohlad_na_windows10_1

Čo ma však prekvapilo je mix moderných a klasických okien. Napr. pri nastavení motívu Windows sa zobrazuje nové moderné okno Nastavení, ale po kliknutí na nastavenie motívu sa zobrazí staré známe okno ako vo Windows 8.1, kde si vyberáte farebný motív Windows.

prvy_pohlad_na_windows10_2

Takéto zvláštne prepojenie nového a starého sa nachádza v celom systéme. Niečo začnete nastavovať v modernom prostredí a zrazu sa ďalšie podrobnosti zobrazia v klasickom okne. Osobne sa mi toto zdá veľmi mätúce a nepáči sa mi to.

prvy_pohlad_na_windows10_14

Ponuka štart

Ponuka štart je dlho očakávaná a stále sa spomína. Zabudnite však na ponuku štart, ktorú poznáte z Windows 7. Táto nová je len upravená a zmenšená štartovacia obrazovka z Windows 8.1.

prvy_pohlad_na_windows10_3

Vľavo zobrazuje zoznam aplikácii, ktoré sú usporiadané podľa abecedy a nie podľa kategórii. To je pre mňa nepoužiteľné. Obsahuje ešte naposledy použité aplikácie a priamy prístup do nastavení, dokumentov a prieskumníka. V tejto verzii sa mi žiaľ ponuka štart nedá konfigurovať.

prvy_pohlad_na_windows10_4

Vpravo je zoznam dlaždíc, ktoré poznáte z Windows 8.1. Pridávate a odoberáte ich rovnako ako vo Windows 8.1 cez pravé tlačidlo myši. Celú ponuku štart môžete zväčšiť aj na celú obrazovku.

Nenašiel som možnosť vytvoriť odkaz na plochu priamo z ponuky Štart cez pravé tlačidlo myši. Takže vytvorenie odkazu na aplikáciu bude pomerne zdĺhavé ako v 8.1. Cez pravé tlačidlo myši otvoriť umiestnenie súboru a až potom cez pravé tlačidlo myši odoslať >> plocha (vytvoriť odkaz).

Ovládací panel

Okno ovládacích panelov je rovnaké ako bolo aj v iných Windows. Očakávať však môžete, že pri hľadaní konkrétneho nastavenia v ponuke štart sa dostanete do moderného prostredia nastavení, kde síce niektoré veci nakonfigurujete, ale na niektoré detaily sa zobrazí klasické okno. Používateľ sa v tom potom trochu stráca. Celkovo sa mi nové prostredie nastavení zdá menej praktické.

prvy_pohlad_na_windows10_5

Aktualizácie

Aktualizácie som našiel už len v novom prostredí, ktoré sa mi zdá, že neposkytuje takú flexibilitu ako v starších Windows. Nenašiel som možnosť ako niektorú aktualizáciu vynechať (skryť).

prvy_pohlad_na_windows10_6

História aktualizácii sa nezobrazuje v stĺpcoch tak, aby ste videli ich názov, dôležitosť a dátum. Nové zobrazenie je preto dosť neprehľadné a bez možnosti zoraďovania napr. podľa stavu alebo dôležitosti.

prvy_pohlad_na_windows10_7

Podľa rôznych diskusii na internete sa to dá zmeniť v registroch, ale to je z pohľadu bežného používateľa nemysliteľné. Aktualizácie ponúkajú aj nový spôsob distribúcie, kedy je možné ich stiahnutie nie len z Microsoft serverov, ale aj z počítačov v sieti ak ich už majú a tiež aj z iných počítačov v internete.

prvy_pohlad_na_windows10_8

Oznámenia

Zaujímavé sú oznámenia systému, ktoré majú svoju ikonu vpravo pri hodinách.

prvy_pohlad_na_windows10_9

Po kliknutí sa zobrazí vpravo panel, kde sú vypísané nové oznámenia a v dolnej časti sú tlačidlá, ktoré umožňujú prejsť k niektorým nastaveniam.

prvy_pohlad_na_windows10_10

Pracovné plochy

Windows 10 umožňuje vytvoriť pracovné plochy, ktoré obsahujú spustené aplikácie. Na jednej ploche máte otvorené okná, v ktorých nastavujete systém a pracujete so súbormi.

prvy_pohlad_na_windows10_11

Na ďalšej ploche máte potom spustený Word a Excel, kde píšete dokumentáciu.

prvy_pohlad_na_windows10_12

Takýmto spôsobom získate lepší prehľad v otvorených oknách. Po ukončení jednej plochy sa všetky otvorené okná zobrazia na tej ďalšie ploche. Zaujímavé je aj presúvanie otvorených okien medzi plochami.

Vzhľadom na to, že Windows 10 Insider Preview nie je ešte dokončený produkt, tak sa zdržím finálneho hodnotenia, ktoré by asi z pohľadu jednoduchosti práce a použiteľnosti nedopadlo v niektorých prípadoch dobre. Preto si počkám na konečnú verziu a potom to porovnám s predchádzajúcim Windows.

 

prvy_pohlad_na_windows10_13

Autor: Peter Belko


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Úspešná adopčná kampaň v spoločnosti Slovnaft

Rýchla, jednoduchá a efektívna komunikácia v organizácií je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou. Či už ide o zákazníkov, partnerov alebo kolegov navzájom, dôležité je dozvedieť sa potrebné informácie včas, jednoducho ich šíriť medzi relevantné osoby, mať možnosť tvoriť tímy, kreovať, participovať na spoločných stretnutiach atď. Moderné technológie nám umožňujú zjednodušiť pracovné procesy, preto je dôležité, aby ich firmy skutočne

Automatizácia ohrozí na našom pracovnom trhu predovšetkým ženy

Je množstvo štúdií o dopadoch digitalizácie a umelej inteligencie na slovenský pracovný trh. Známa je napríklad tá od McKinsey ktorá bije na poplach, že sa musíme naučiť lepšie využívať digitálne technológie.  Najviac však zarezonoval materiál OECD, ktorý umiestnil Slovensko na úplne prvú priečku v ohrození pracovných miest automatizáciou spomedzi rozvinutých krajín, kvôli silnému strojárskemu sektoru

Cloud sa stáva kľúčovým pre inovácie

Cloud computing tradične láka firmy najmä rýchlo dostupnými a škálovateľnými zdrojmi či stratou starostí s obstarávaním infraštruktúry a jej prevádzkou.  A predsa sa na Slovensku cloud vo firmách veľmi neujal. Hlavným dôvodom môže byť štruktúra našej ekonomiky. Kým živnostníci a malé firmy si cloud obľúbili na ukladanie súborov, komunikáciu, aj rôzne malo-podnikové aplikácie, väčšinu našej ekonomiky tvorí hŕstka veľkých podnikov a tie